До відома громадян! Верховна Рада посилила відповідальність за підпал сухостою: 1500-153000 грн штрафу та до 5 років тюрми.

Дата: 14.07.2020 09:53

17 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від 13.04.2020 № 556-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу». Текст закону розміщений на веб-порталі Верховної Ради України за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/556-іх, та офіційно опублікований в газетах «Голос України» від 16.04.2020 № 66 і «Урядовий кур’єр» від 17.04.2020 № 74.

Закон України від 13.04.2020 № 556-IX затвердили голосами 328 депутатів.
Цей закон удосконалює порядок притягнення до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення чи пошкодження рослин, порушення пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. Прийняли його аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж.

Зокрема, він передбачає зміни у:
ст. 245 ККУ: розміри штрафів зростають
• з 5100-8500 грн до 91800-153000 грн — за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу.
ст. 77, 77-1 КУпАП: розміри штрафів збільшуються
• з 85-850 грн до 1530-15300 грн — за порушення вимог пожежної безпеки в лісах;
• з 340-1700 грн до 6120-30600 грн — за самовільне випалювання рослинності або її залишків в межах заповідників.

Також, Верховна Рада привела положення ст.77-1 КУпАП у відповідність з ч.3 ст. 27 ЗУ «Про рослинний світ», відповідно до якої випалювання сухої рослинності або її залишків проводять відповідно до порядку центрального органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Якщо такі випалювання проводять без дотримання таких порядків, це тягне за собою 3,6-6, 12 тис. грн для громадян та 15,3-21, 4 тис. грн для посадових осіб. Якщо це відбулося в межах територій заповідників — від 6,12 тис. грн до 12,24 тис. грн.

Правила поводження під час пожежі

1. Правила пожежної безпеки у вашому домі

Пожежа — це завжди лихо. Проте не всі знають елементарні правила поведінки у випадку пожежі. І навіть знайоме з дитинства — «телефонуйте 101» — у паніці забувається. Ось декілька найпростіших порад, які допоможуть вам у складній ситуації.

Головне правило — ніколи не панікувати!

2. Що робити в разі виявлення загоряння або пожежі

• сповістити про це за телефоном 101, указавши точну адресу, поверх і характер загоряння;

• негайно повідомити про те, що трапилося, сусідам;

• за можливістю падати допомогу хворим і літнім людям, знеструмити квартиру;

• зачинити вікна й двері, щоб не роздмухувати полум'я;

• якщо можливо, потрібно вийти з квартири й зачинити за собою двері;

• за сильної задимленості пересуватися рачки або поповзом;

• під час проходження через приміщення, яке горить, зняти легкозаймистий одяг і одяг, що плавиться, облитися водою, накритися мокрою ковдрою, віддихатися, затримати подих, залишити приміщення бігцем;

• якщо немає можливості покинути квартиру через сходову площадку, то потрібно використати балконні пожежні сходи, а за їх відсутності вийти па балкон або лоджію і кликати на допомогу!