УВАГА! Пташиний грип та його профілактика
Пташиний грип - це інфекційне захворювання птиці, яке викликане
вірусами грипу А – Н5N1, який буває в основному
у птахів і може бути причиною їхньої смерті.
Пташиний грип належить до великої групи різноманітних вірусів грипу, які спочатку вражають птахів. Зрідка ці віруси грипу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней і людей.
H5N1 - один із субтипів вірусів пташиного грипу. Перший підтверджений випадок зараження пташиним грипом відбувся в 1997 році в Гонконзі. Окрім цього субтипи H7N1, H7N2, H7N7, H9N2, H10N7 спричиняють пташиний грип у людей.
Природним резервуаром вірусу пташиного грипу і причиною заносу інфекцій у домашні господарства є мігруючі водоплавні птах – найчастіше дикі качки, завдяки своїй природній резистентності (від лат. resistentia - стійкість, опірність і несприйнятливість організму до будь-яких факторів зовнішнього впливу - інфекцій, отрут, забруднення, паразитів, і т. п.) вони найменш сприятливі до інфекцій і в процесі міграції можуть подолати значні відстані.
Зараження у птахів відбувається респіраторним та респіраторно- фекальним шляхом або через шлунково –кишковий тракт.
Стійкість вірусу грипу до впливу різних факторів залежить від серотипу. Грип птиці здатний тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури.
Інкубаційний період складає 1-4 дня. У птиці проявляються різні поєднання наступних симптомів: пригнічення, сонливість, зниження апетиту, діарея, тремор, порушення координації рухів. Смерть наступає протягом 1-2 діб після появи перших симптомів.
Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:
- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- на вимогу спеціаліста ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- притримуватись режиму закритого типу ( не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території)
- утримувати різних видів птахів окремо;
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними птахами, не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території.
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби) у вашому районі.