УВАГА! Пташиний грип та його профілактика

Дата: 17.02.2020 16:28

Пташиний грип  - це інфекційне захворювання птиці, яке викликане

вірусами  грипу А – Н5N1, який буває в основному

у птахів і може бути причиною їхньої смерті.

Пташиний грип  належить до  великої групи різноманітних  вірусів  грипу,  які спочатку вражають  птахів.  Зрідка ці  віруси грипу  можуть  заразити  інші  біологічні  види, зокрема  свиней  і людей.

H5N1 -  один із субтипів вірусів пташиного грипу.  Перший  підтверджений випадок зараження  пташиним грипом відбувся в 1997 році в Гонконзі. Окрім цього субтипи H7N1, H7N2, H7N7, H9N2, H10N7 спричиняють пташиний грип у людей.

Природним  резервуаром вірусу  пташиного  грипу і причиною заносу  інфекцій у домашні господарства є мігруючі  водоплавні птах – найчастіше дикі качки, завдяки  своїй природній  резистентності  (від лат. resistentia - стійкість, опірність і несприйнятливість організму до будь-яких факторів зовнішнього впливу - інфекцій, отрут, забруднення, паразитів, і т. п.)  вони  найменш сприятливі  до інфекцій  і в процесі  міграції можуть подолати значні  відстані.

Зараження  у  птахів відбувається респіраторним  та респіраторно- фекальним шляхом  або через шлунково –кишковий тракт.

Стійкість вірусу грипу до впливу різних  факторів залежить  від  серотипу. Грип  птиці здатний  тривалий  час зберігатися  у фекаліях і тушках птиці, особливо за  низької температури.

Інкубаційний період складає 1-4 дня.  У птиці  проявляються різні поєднання  наступних симптомів: пригнічення, сонливість, зниження апетиту, діарея, тремор, порушення координації рухів. Смерть наступає  протягом 1-2 діб після появи  перших симптомів.

Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

• здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть  попередження  виникнення захворювання птиці;
  • здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки  при наявності ветеринарних супровідних документів;
  • інформувати державну ветеринарну службу району  про наявність  птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
  • на  вимогу  спеціаліста ветеринарної медицини  надавати домашню  птицю для проведення клінічного огляду;
  • притримуватись режиму закритого  типу ( не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці  за межами дворової території)
  • утримувати різних видів  птахів окремо;
  • виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними птахами, не допускати сторонніх осіб  в місця утримання  домашньої птиці;
  • проводити термічну  обробку кормів  перед  згодовуванням;
  • проводити  ретельне очищення та дезінфекцію  всіх приміщень і території.

При ознаках захворювання чи незвичній  поведінці  птиці,  у випадку масової загибелі необхідно терміново  сповістити територіальний орган Державної служби  України з питань безпечності харчових  продуктів  та захисту споживачів (Держпродспоживслужби)  у вашому районі.