Боротьба з амброзією - справа кожного!

Дата: 22.06.2021 13:17

Амброзія полинолиста -   карантинний бур’ян північно – американського  походження  з  високою життєздатністю,  високою насінною  продуктивністю.  Одна добре  розвинута  рослина  може  дати  до  100  тисяч насінин, які  зберігаються  від 5  до  40  років.

Амброзія полинолиста - бур’ян, що завдає великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини, адже це один із найнебезпечніших в Україні бур’янів-алергенів. У період цвітіння амброзії (з середини серпня до жовтня) у багатьох спостерігається алергійне захворювання яке практично не піддається лікуванню – амброзійний поліноз. Алергологи  стверджують,  що  пилок  амброзії – найагресивніший  алерген,  який, крім  алергічної  реакції, здатний викликати  астму. Причини  такої сильної  алергії  на  амброзію  криються  в  амброзієвій  кислоті,  яка  входить  до  складу  пилку. Крім  того, можуть  спостерігатися сильні  головні  болі,  поганий  сон  або  безсоння,  втрата  нюху і  смаку. Всі  ці  симптоми  можуть  свідчити  про  алергію на  амброзію. Але  зазвичай  люди  сприймають вищевказані  симптоми, як  звичайну застуду та  намагаються  лікуватися  самостійно. Не  забувайте,  як тільки  перші  ознаки  алергії  дадуть  про  себе  знати, необхідно звернутися  по  медичну допомогу. Лише  алерголог  здатний  вилікувати алергію  або хоча б полегшити  симптоми перебігу  хвороби.                                                                                                                                                                                                                            Саме тому амброзію полинолисту було віднесено до карантинних бур’янів і боротьба з нею має здійснюватися систематично по всій території України. Найефективнішим комплексним  засобом  боротьби  з  бур’яном  є  об’єднання  зусиль  та  знешкодження  цієї  небезпечної  алергічної  рослини  із  застосуванням  агротехнічних, механічних  та  хімічних  методів  боротьби.

Агротехнічний метод  має  ключове значення на сільгоспугіддях. Це дотримання  чергування  культур   у сівозмінах, передпосівний  обробіток ґрунту, вчасний  догляд за  посівами.. В  населених  пунктах – створення  газонів  з  багаторічних трав, які  пригнічують  чисельність  та  ріст рослин  амброзії.

Хімічний метод  застосовується  в  промислових  зонах,  на  узбіччях  доріг, сільгоспугіддях. Гербіциди  застосовуються  відповідно  до  переліку пестицидів  і агрохімікатів, дозволених  до використання  в  Україні..  Метод  дієвий  коли  рослина  у  фазі 2-4-х листочків.

Механічний метод  застосовується  на  території населених  пунктів,  де  не  можливо  застосувати гербіциди. В даному методі  амброзія  знищується шляхом виполювання, скошування  або  ручного видалення. Відповідно  Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію. Таким чином  обов’язок  щодо  знищення  карантинних  бур’яні   в   населеному   пункті покладається   на   власника   (балансоутримувача)   земельної   ділянки.

За нехтування своїм обов’язком щодо боротьби з бур’янами винних осіб може бути накладено  штраф:

• на громадян - від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*(340грн.-1360 грн);
  • посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*(850грн. – 1700грн.).

Всі методи  дієві  і будуть мати   результат, якщо їх  виконувати  систематично  впродовж тривалого  періоду.