Всесвітній день водно-болотних  угідь – «Водно-болотні угіддя – на користь людям і природі!»

Дата: 01.02.2022 16:05

Кожного  року 2 лютого країни, які мають  на  своїх  територіях  водно-болотні  угіддя  відзначають  Всесвітній  день водно-болотних угідь. Цього дня  в 1971  році  світовою  спільнотою  у  місті Рамсар (Іран)  була  підписана  міжнародна угода – Конвенція з водно-болотних угідь міжнародного  значення.

Рамсарська  конвенція  є  першою  глобальною  угодою  з охорони  та  збереження  природних ресурсів. Спочатку основною  метою Конвенції було  збереження водно-болотних  угідь, як середовища для водоплавних  птахів. Поступово  мету  Конвенції змінювали  і  зараз мета Конвенції – припинити втрати  водно-болотних  угідь  та зберегти  існуючі.

Цьогорічне гасло Всесвітнього дня водно-болотних  угідь  - «Водно-болотні угіддя – на  користь людям і природі!».

Екосистемні  послуги  водно-болотних  угіль є невід’ємною складовою функціонування багатьох  галузей  народного господарства.  Водно-болотні угіддя  використовують: водне, сільське, лісове господарства, сфера охорони  здоров’я, туризм, енергетика та  багато  інших.  Протягом  багатьох  років люди  використовують  водно-болотні угіддя  у своїй  господарській  діяльності: це збір різноманітних  рослин, плодів, грибів, ягід, вирощування рису, рибальство,  мисливство, випасання худоби, забір  води.  Водно-болотні угіддя забезпечують людство природними ресурсами для  народних  промислів, будівництва та опалення, використовують для  виробництва продуктів  харчування рослинного  та  тваринного  походження.

Останнім  часом особлива  увага приділяється рекреаційному значенню  водно-болотних  угідь. Вони  значною мірою є полігоном для розвитку екологічного  туризму. Цінність водно-болотних угідь України визначається  трансконтинентальним  значенням угідь як місця  линьки  та  зимівлі  для  птахів, що  мігрують  між  Євразією  та Африкою, значною  кормовою  базою для мігруючих птахів  і птахів, що гніздяться  та  наявністю незамерзаючих ділянок  акваторії  Чорного  та  Азовського  морів.  Отже  водно-болотні угіддя  України можуть  стати плацдармом для  розвитку інноваційних  видів  туризму: орнітологічний, спортивне полювання, пляжно-купальний  туризм, хобі-туризм,  що сприяє розширенню екологічної свідомості  населення, збільшенню притоку іноземних  туристів.

Близько 40% світових  популяцій  рослин і тварин живуть  і розмножуються  у водно-болотних  угіддях, а деякі  види можуть  жити  лише в  межах  певних водно-болотних угідь.

Прибережні  водно-болотні угіддя – рифи, прибережні болота  та інші – формують лінію  захисту, коріння дерев  вибудовує берегову  лінію. В такий  спосіб створюється фізичний бар’єр, який сповільнює  припливно-відпливні  та  штормові хвилі, зменшує їх висоту та руйнівну силу.

Водно-болотні  угіддя – є одним  з найбільших  продуктивних  екосистем планети. Вони є джерелом біологічного  різноманіття, води,  від  яких  залежить існування численних видів  рослин, тварин, птахів, риб та інше. Водно-болотні  угіддя необхідні як для  життя людства так і для природи, як для  сьогодення, так і для майбуття, тому заслуговують на охорону і збереження.