Андріївська сільська військова адміністрація
Краматорський район Донецька область

21 жовтня - 350 років від дня народження Пилипа Орлика

Дата: 22.10.2022 08:41
Кількість переглядів: 97

Фото без опису

Сьогодні - 350 років від дня народження Пилипа Степановича Орлика, гетьмана України, українського політичного, державного і військового діяча

 Ніколи не перестану шукати 

всіх легальних засобів, щоб заявити мої права 

й права моєї нації на Україну 

Пилип Орлик

Пилип Орлик - один із найяскравіших представників української політичної, інтелектуальної та поетичної аристократії. Автор славетних «Пактів і Конституції прав і вольностей Запорізького війська» та «Причини виходу України з-під московського протекторату». Його спадщина – це маніфест української ідеї в Європі.

Народився Пилип Орлик 21 жовтня 1672 року в сім'ї родовитої литовської шляхти чеського походження. Навчався у єзуїтському колегіумі у Вільні, а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 році. Навчався на відмінно, проявив талант ораторства і поезії, цікавився філософією і літературою, добре володів українською, польською, церковнослов’янською, болгарською, сербською, латинською, італійською, німецькою, шведською, французькою, російською, старогрецькою, новогрецькою і ймовірно турецькою мовами. Після завершення навчання у Києво-Могилянській академії працював писарем консисторським Київської митрополії.

Одруження з донькою полтавського полковника Павла Герцика Ганою поєднало Орлика з українською старшиною.

Гетьман Іван Мазепа любив і довіряв Пилипу Орлику. Він був одним із перших і найбільш посвячених у таємні плани гетьмана позбутися впливу Московської держави і Петра І та перейти на бік шведського короля Карла ХІІ. Протягом 1706-1707 Орлик вів таємне шифрованє листування Івана Мазепи.

5 квітня 1710-го під Бандерами на загальній раді у присутності старшини, запорожців та реєстрового козацтва Пилипа Орлика обрали гетьманом. Тоді ж прийняли «Конституцію Пилипа Орлика» (або «Бендерська Конституція»). Це угода гетьмана та старшини про взаємні обов’язки, права та подальший устрій України, пояснення причин, чому Україна розірвала стосунки з Москвою і прийняла протекторат Швеції. У документі проголошувалося, що Україна по обидва боки Дніпра має бути вільною від чужого панування, визнавалась республікою, а влада гетьмана обмежувалась. Київська митрополія мала вийти з підпорядкування Московського патріархату. Документ закладав підвалини поділу влади. Договір був розрахований на те, що він після повернення емігрантів діятиме в Україні як правовий акт.

Ця Конституція промовляє нам, що ворогом України є Московська держава, яка нападає, пригнічує, обкрадає Україну і обмежує її права. Не дивлячись на те, що цьому документу понад 300 років, він нас подумки змушує замислитись, що ті старі виклики нікуди не зникли й сьогодні.

Протягом тридцяти років перебування в еміграції Пилип Орлик налагоджував дипломатичні зв’язки з урядами країн Європи, аби привернути увагу до українського питання. Помер Пилип Орлик 24 травня 1742-го в Яссах (Румунія) самотнім, далеко від рідних і Батьківщини. Та зроблене ним завжди залишиться в історії України, за долю якої він боровся все життя!

За матеріалами Управління культури і туризму облдержадміністрації


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь