1000 днів спротиву: війна, правда, ідентичність
З нагоди символічної дати – 1000 днів спротиву українців російській агресії – 19 листопада в Києві відбулася панельна дискусія «1000 днів спротиву: війна, правда, ідентичність», під час якої вшанували пам’ять загиблих за незалежність України та тих, хто став жертвою російської агресії.
Спікери заходу обговорили важливі питання, що стосуються російсько-українського протистояння, зокрема аспекти військової, інформаційної та історичної боротьби. Учасники поділилися цінним досвідом, здобутим під час війни, та вшанували героїзм українських захисників, які щодня боронять незалежність країни на всіх фронтах – як на полі бою, так і в інформаційному просторі та на фронті історичної пам'яті.
Заступник голови Донецької облдержадміністрації Олександр Шевченко також звернувся до учасників дискусії: «Наша боротьба – це більше, ніж захист територій! Це відстоювання цінностей, які визначають наше життя: свободи, демократії, прав людини. Ми боремося за те, щоб наші діти зростали в мирній, квітучій країні, де панує справедливість і любов. Це день глибокої скорботи, але водночас і щирої гордості за нашу незламну державу».
В умовах повномасштабної війни Україна докладає всіх зусиль, аби повернути своїх дітей додому та захистити їхні права. Як саме відбувається боротьба за повернення маленьких громадян, які масштаби цієї трагедії та якими є зусилля держави у захисті прав українських дітей, розповіла Юлія Деркаченко, помічниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, кандидатка юридичних наук, доцентка.
Розглядалися питання про важливість боротьби з пропагандою, роль освіти та медіа в протистоянні дезінформації, досвід із формування критичного мислення через медіаосвіту. Учасники аналізували феномен рашизму як нову форму тоталітаризму, його історичні передумови, ідеологічну основу та прояви у сучасній агресії проти України. Значну увагу приділено темі стійкості українського суспільства перед цим явищем і ролі національної ідентичності в протистоянні.
Учасниками дискусій зокрема були запрошені спікери – доктор історичних наук, завідувачка відділу Інституту історії НАН України, член-кореспондент Національної академії наук України, заслужена діячка науки і техніки України, авторка численних видань з історії Донбасу та російсько-української війни Лариса Якубова; завідувач кафедри суспільних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського, кандидат педагогічних наук, доцент, автор програм і посібників з історії та медіаосвіти Олександр Мокрогуз; координаторка з моніторингу друкованих та онлайн-видань проєкту інституту демократії Пилипа Орлика ІДПО, координаторка програми «Екстернат ІДПО», медіатренерка, медіаекспертка, журналістка, виконавча директорка ГО «Донецький прес-клуб» Тетяна Строй та ін.